Centrul de Istorie a Relațiilor Internaționale vă invită luni, 21 mai 2018, începând cu ora 17:00, în sala H1 a Corpului H (Casa Catargi), la întâlnirea dedicată Centenarului Unirii Basarabiei cu România, 1918–2018.

În cadrul evenimentului va fi susţinută conferinţa dlui Conf.univ.dr. Marius Diaconescu (Facultatea de Istorie, Universitatea București), intitulată Rolul presei din Chișinău în propaganda pentru unirea Basarabiei cu România, iar dnii Conf.univ.dr. Andrei Cușco (Facultatea de Istorie și Filosofie a Universității de Stat din Moldova, Chișinău) și Conf.univ.dr. Claudiu-Lucian Topor (Facultatea de Istorie, Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași) vor prezenta volumele I-II din cadrul proiectului editorial Ziarele românești despre Unirea Basarabiei, Bucovinei și Transilvaniei.