Centrul de Istorie a Relațiilor Internaționale (CIRI) vă invită să participați la Simpozionul internaţional La presse francophone publiée en Europe du Sud-est XIXe–XXIe siècles, ce va avea loc în în perioada 16-17 martie 2018 la Institutul Cultural Francez Bucureşti şi la Facultatea de Istorie a Universităţii din Bucureşti. Programul simpozionului este disponibil pentru descărcare.

CIRI şi Facultatea de Istorie a Universității „Al. I. Cuza” din Iași sunt organizatori ai acestui eveniment, alături de Facultatea de Istorie a Universităţii din Bucuresti, Centrul de Studii Turce (Facultatea de Istorie, Universitatea din Bucureşti), Institutul de Studii Sud-Est Europene (Bucuresti), Institut Français de Roumanie, Agence Universitaire de la Francophonie, Le Centre Régional Francophone de Recherches Avancées en Sciences Sociales (CEREFREA), Centre de recherches en Europes-Eurasie (CREE, Inalco), și Centre d’Histoire Culturelle des Sociétés Contemporaines – Université de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines, Réseau «Transfopress» (Réseau transnational pour l’étude de la presse en langues étrangères).