Centrul de Istorie a Relațiilor Internaționale și Facultatea de Istorie a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași vă invită joi, 11 mai 2017, în sala II7 a corpului A UAIC, la conferința Criza ordinii liberale și era Trump susținută de dl conf.univ.dr. Valentin Naumescu.

Dl Valentin Naumescu este doctor în ştiinţe politice, conferenţiar la Facultatea de Studii Europene de la Universitatea Babeş-Bolyai Cluj-Napoca, Departamentul de Relaţii Internaţionale şi Studii Americane. Are gradul diplomatic de ministru-consilier, fiind fost consul general al României la Toronto (martie 2008 – octombrie 2012) şi secretar de stat la Ministerul Afacerilor Externe (ianuarie 2005 – iunie 2007).

Printre cărţile sale cele mai recente, se numără Democracy and Security in the 21st Century: Perspectives on a Changing World (Cambridge Scholars Publishing, 2014), Foreign Policy and Diplomacy: An Introduction (EFES, 2014), Teme de politică internaţională: conflicte, tensiuni, dezbateri (EFES, 2014) și The European Union’s Eastern Neighbourhood Today: Politics, Dynamics, Perspectives (Cambridge Scholars Publishing, 2015, co-editată împreună cu dl Dan Dungaciu).